
Найбільш ефективний і простий спосіб первинної механічної очистки води – встановити в систему сітчастий фільтр або грязь. Цей елемент призначений для видалення з рідини порівняно великих нерозчинних включень: іржі, окалини, що обсипалася зі стінок труб, мулу, піску, комах, що потрапили у воду зі свердловини або колодязя.
Основне призначення фільтра грубої очистки – захист чутливого до забруднення обладнання від засмічення. Завдяки його застосуванню насосна станція, опалювальний котел, водомір, розподільний колектор, циркуляційний насос зможе прослужити на порядок довше. Ця арматура повсюдно використовується в системах опалення, ГВП та ХВС. Однак для підготовки питної води вона не підходить, тому що в цьому випадку потрібне обладнання для тонкої фільтрації.
Конструкція фільтру грубого очищення
Грязевик має найпростіший пристрій. Корпус виготовляється з латуні та встановлюється на трубопровід за допомогою різьблення. Її розмір відповідає стандартним діаметрам труб ½, ¾, 1, 1 ¼, 1 ½ дюйма і т.д. Косою до корпусу кріпиться відстійник, в якому розташовується фільтруючий елемент. Як нього застосовується дрібна сітка із нержавіючої сталі. Розмір осередків залежно від модифікації фільтра грубої очистки може бути 50-400 мкм.
На косому відводі є кришка, що скручується. Вона необхідна для прочищення сітки грязьовика у міру того, як кількість забруднень накопичуватиметься. Надмірне засмічення призводить до зниження рівня напору у системі. Сітка виймається з циліндра і промивається водою або продувається.
Переваги сітчастих фільтрів
- Компактні розміри та мала вага.
- Довговічність та надійність у роботі, забезпечена простою конструкцією.
- Стійкість до корозії за рахунок застосування спеціальної латуні, не підданої вимиванню цинку, а також нержавіючої сталі для виготовлення сітки.
- Широкий діапазон робочих температур.
- Найпростіша технологія встановлення за допомогою гайкового ключа.
- Мінімальне обслуговування.
- Відсутність у конструкції змінних картриджів.
- Низька ціна.
Щоб сітчастий фільтр ефективно виконував свою функцію, важливо правильно встановити їх у систему. Напрямок руху робочого середовища має співпадати зі стрілкою на корпусі арматури. Відстійник повинен розташовуватися внизу максимально ефективного видалення механічних включень.