
Розширювальні баки для опалення та води
У системі обігріву розширювальний бак для опалення є невід’ємною складовою, що забезпечує гармонійну роботу обладнання. Ємність приймає надлишок теплоносія, що розширюється при нагріванні, регулюючи тиск у трубопроводі. В результаті система працює без гідроударів, різких перепадів, що захищає труби, електричні котли інше чутливе обладнання від пошкодження дозволяє продовжити термін експлуатації.
Види розширювальних баків для опалення
На українському ринку представлені моделі різних обсягів (10-1000) л для обслуговування інженерних комплексів будь-якого масштабу, конфігурації, технічних параметрів. Залежно від форми корпусу вони бувають плоскі, круглі, витягнуті циліндричні з горизонтальною або вертикальною орієнтацією. Плоский розширювальний бачок мінімальної ємності зазвичай вбудовується в котел. Його вистачить для обслуговування маленької системи опалення.
Циліндричні моделі призначені для масштабних розгалужених комплексів обігріву. Обладнання до 50-70 л навішується на стіну в котельні, об’ємне (від 100 л) встановлюється на ніжки-опори.
Залежно від конструкції можна придбати розширювальний бачок для опалення відкритого типу у вигляді ємності з кришкою або закритого з повністю герметичним корпусом. Відкритий тип не застосовується останнім часом, тому що неефективний в експлуатації: сприяє завозюванню системи через негерметичність, характеризується збільшеною ємністю, вимагає контролю рівня теплоносія через випаровування рідини. Устаткування закритого типу майже витіснило несучасний аналог.
Пристрій та принцип дії розширювальних баків для опалення
Моделі закритого типу складаються з низки елементів:
- Сталевий корпус з антикорозійним покриттям. Завдяки йому розширювальний бак для опалення не іржавіє.
- Еластична гумова мембрана змінного або незамінного типу. Поділяє внутрішній простір на 2 камери.
- Ніпель у верхній частині корпусу. Застосовується для закачування газу (азоту, повітря).
- Патрубок для підключення до трубопроводу опалення.
Попередньо в розширювальний бачок через ніпель закачується під певним тиском газ, що заповнює 1-у камеру. У міру підвищення температури у другий відсік починається надходити надлишок розширився теплоносія, що дозволяє скинути тиск в системі. Мембрана натягується, стискаючи газ у першій камері. Коли вода охолола і зменшилася в обсязі, газ набуває первинної форми, еластична перегородка випрямляється, виштовхуючи воду назад у трубопровід.
Таким чином, розширювальний бачок для котла підтримує тиск та об’єм теплоносія на незмінному рівні без додаткового регулювання параметрів користувача.